Загрузка...

Podróż do wnętrza Ziemi

898812
8/9/2019
Jakie najbardziej egzotyczne miejsce odwiedziliście? Hawaje? Australię? Suwałki? Dzisiejsza podróż zaprowadzi mnie w dużo bardziej niezwykłe okolice – prosto do jądra Ziemi. Zabierzecie się ze mną? No dalej, będzie fajnie. Środek naszej planety leży około 6 370 kilometrów pod jej powierzchni, więc weźcie sobie coś do czytania na drogę.
💥 Oglądajcie uważnie! Aby dodać naszej wyprawie smaczku, ukryliśmy w filmiku kilku niespodzianek, a konkretnie odniesień filmowych! Na pewno widzieliście te filmy, wybraliśmy same klasyki. Spróbujcie je wychwycić i dajcie znać w komentarzach! Jest też nawet niespodzianka dla fanów gier komputerowych, bardzo trudna do namierzenia.
😽 W filmiku jest także ukryty kot. Spróbujcie go odnaleźć i pokażcie, że macie lepszą koncentrację niż inni! Czy podejmiecie wyzwanie? 😉
Czas:

Przebijanie się przez skorupę ziemską 0:28

Krokodyl pod ziemią?! 🐊 @:00

Najgłębsza stacja metra 2:35

Ciekawostki na temat skorupy kontynentalnej 2:59

Najgłębszy półmaraton 🏃 3:49

Najgłębsza jaskinia na świecie 4:46

Najgłębszy organizm wielokomórkowy 5:18

Ostatnia szansa, żeby zobaczyć ocean 6:13

Robi się gorąco 7:50

Witamy w jądrze wewnętrznym! 8:37

Czy widzicie jądro Ziemi? 9:40
Streszczenie:
- Sama skorupa, jak to skórka, jest stosunkowo cienka – ma grubość około trzydziestu pięciu kilometrów i składa się z dwóch rodzajów skał: warstwy bazaltowej pod oceanami i warstwy granitowej pod kontynentami.
- Krokodyle nilowe kopią najgłębsze jamy spośród wszystkich zwierząt, mogą sięgać nawet na głębokość dwunastu metrów.
- W wielu krajach można znaleźć całe podziemne miasta, schrony i krypty Najgłębsze takie miasto znajduje się w Kapadocji, w środkowej Turcji, aż 85 metrów pod ziemią.
- Skorupa kontynentalna ma dwa miliardy lat i pokrywa około czterdziestu procent powierzchni Ziemi (podczas gdy reszta, jak łatwo się domyśleć, to skorupa oceaniczna).
- W 2004 roku w Polsce, w kopalni soli Bochnia zorganizowano półmaraton. Nieczęsto można zobaczyć ludzi uprawiających sport na głębokości dwustu dwunastu metrów pod ziemią.
- Skorupa niczym koc otula i ogrzewa płaszcz ziemski. Jest bogata w pierwiastki radioaktywne, jak uran, tor i potas, które wytwarzają ciepło!
- Skorupa oceaniczna znajduje się na średniej głębokości 7 kilometrów i pokrywa 60% powierzchni globu. Jest też wielokrotnie cieńsza, gęstsza i nie tak stara jak skorupa kontynentalna.
- Otoczenie zmienia się radykalnie: ciśnienie rośnie, a temperatura spada. Jest to najniższy punkt, gdzie mogą powstawać trzęsienia ziemi. Nieczęste trzęsienia, które mają tu swój początek, bardzo tracą na sile, zanim pokonają 700 kilometrów do powierzchni.
- Na głębokości 2920 kilometrów kończy się płaszcz, a zaczyna jądro zewnętrzne. Jest to ocean płynnego metalu, mniej więcej rozmiarów Marsa.
- Raz na kilka tysięcy lat w tej warstwie dzieje się coś nietypowego, mianowicie bieguny magnetyczne ulegają odwróceniu.
- Na głębokości 4 140 km witamy w jądrze wewnętrznym, czyli najgorętszej części planety.
- Jądro wewnętrzne jest prawie rozmiarów Księżyca i stanowi 2% masy Ziemi.
- Brytyjscy naukowcy odkryli niedawno, że jądro wewnętrzne jest tworem stosunkowo młodym. Szacuje się, że powstało pięćset milionów do miliarda lat temu – niewiele, biorąc pod uwagę to, co nauka już wie o historii świata.
- Jeśli sami planujecie wyprawę do wnętrza Ziemi, mam dla was smutną wiadomość – na razie to niemożliwe. Nie dysponujemy jeszcze technologią, która ochroniłaby człowieka przed niebotycznym ciśnieniem i temperaturą
Muzyka: Epidemic Sound https://www.epidemicsound.com/

Użyte materiały (zdjęcia, filmy i inne) pochodzą z:
https://www.depositphotos.com
https://www.shutterstock.com
https://www.eastnews.ru
___
Zasubskrybuj nasze kanały:

5-minutowe Sztuczki
https://bit.ly/2J4IN8l
5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIEWCZYN
https://bit.ly/2txVU7w
5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIECI
https://bit.ly/2F40z7V
PRAWDZIWE HISTORIE
https://bit.ly/2J3Cdis
Bright Side Polish Bright Side Poland BrightSide Polish BrightSide Poland jądro ziemskie naukowcy brytyjscy skorupa ziemska krokodyle nilowe Kapadocj...
Loading...
Music Gaming Sport Popular Apple Watch Interesting places How to What is hot Instagram Facebook Tik Tok Twitter Snapchat